Egy motoros baleset minden érintett számára megterhelő, különösen akkor, ha Ön vétlen félként szenvedett kárt.
Ebben a cikkben kártérítési ügyvédként segítek eligazodni,
- mikor és hogyan köteles a biztosító kifizetni a kártérítést, és
- milyen lépéseket tehet, ha egyértelmű, hogy nem Ön a felelős a baleset okozásáért.
Ki téríti meg a kárt vétlen motoros baleset esetén?
Tipikus vétlen motoros balesetek például a következők:
- A kanyarodó, irányt váltó gépjármű nem adja meg az elsőbbséget, és ezért elüt egy motorost vagy vészfékezésre kényszeríti.
- A gyalogos szabálytalanul, váratlanul lép le az úttestről, ami miatt a motoros vészfékezés közben elesik.
- Egy figyelmetlen autós sávváltás közben elsodorja az előtte haladó motorost.
- Szabálytalan előzés miatt leszorítják a motorost az útról.
- Alkohol/kábítószer hatása alatti vezetési hiba.
Fontos hangsúlyozni, hogy a felelősség megállapítása minden esetben egyedi körülményektől függ, ezért alapos vizsgálat és ügyvédi segítség igénybevétele szükséges.
Ha két gépjármű ütközése kizárólag csak az egyik vezetőnek róható fel, vagyis, ha a motoros egyértelműen nem hibázott, akkor tiszta jogi helyzet állhat elő kártérítési téren is.
Nem a balesetért felelős sofőr fizet kártérítést a motorosnak – erre legtöbb esetben nem is lenne megfelelő fedezete -, hanem az általa vezetett gépjármű kötelező felelősségbiztosítását kezelő biztosító.
„Motoros baleset esetén kinek jár kártérítés?”
Amennyiben a motoros vétlen volt, a balesetért felelős gépjármű kötelező felelősségbiztosítását kezelő biztosító társaság köteles
- a motoros és utasa kárait,
- sérelemdíját,
- a motor üzembentartónak kárait (amennyiben nem a motor vezetője az üzembentartó).
megtéríteni.
„Ha azon a motoron utaztam, ami a balesetet okozta, jár nekem kártérítés?”
A motor utasa, abban a helyzetben is jogosult kártérítésre és sérelemdíjra, ha a közlekedési balesetet az a sofőr okozta, akinek ő a motorján utazott. A vétlen utas, tehát mindenképp jogosult kártérítésre.
A különbség csak annyi, hogy, amennyiben saját sofőrje, tehát a motor vezetője volt a felelős a közlekedési balesetért, akkor az őt szállító motor biztosítójától, ellenkező esetben, pedig a balesetet okozó másik gépjármű felelősségbiztosítójától igényelheti a kártérítést és sérelemdíjat.
Nincs érvényes biztosítása a balesetet okozó autóvezetőnek, ilyenkor mi a teendő?”
Amennyiben a balesetet okozó járműnek nincs érvényes felelősségbiztosítása, a vétlen motorosok akkor sem maradnak kártérítés nélkül, mert ebben az esetben a Magyar Biztosítók Országos Szövetsége (MABISZ) fog helytállni.

Kérdés esetén forduljon hozzám bizalommal!
„Mikor fizet kártérítést a biztosító?”
A biztosító, jellemzően akkor teljesít kártérítést, ha a közlekedési baleset kapcsán tisztázottak a felelősségi viszonyok és a motoros balesetet az ő biztosítottja okozta.
A tapasztalatok szerint, a biztosítók általában megvárják a nyomozati szakasz végét, a vádindítványt vagy a közvetítői eljárásban született egyességet.
Amennyiben teljesen egyértelmű a helyzet (tehát feltárt a baleseti mechanizmus, beismerő vallomás áll rendelkezésre), a kártérítés folyósítása a vádirat benyújtását megelőző időpontban is történhet.
Vitatott, nem egyértelmű baleseti mechanizmus esetén, sajnos az is előfordulhat, hogy a kártérítés, sérelemdíj folyósítása csak a büntető pert lezáró határozat ismeretében kezdődik meg. (ez direkt van nagyobb betűmérettel?)
A biztosító, jellemzően először a kárigényekben bejelentett baleseti okú vagyoni károk, költségek, elmaradt vagyoni előnyök kapcsán teljesít kártérítést több összegben, illetve a súlyosabb-, várhatóan maradványtünettel járó sérülés esetén fizet előleget.
Ha a sérülésekkel kapcsolatosan befejeződik a felgyógyulás időszaka, lehetőség nyílik arra, hogy a motorbaleset sérültje felmérje ügyvédjével, milyen egészségügyi hátrányokat szenvedett, illetve a baleseti okú következmények milyen hatást gyakorolnak életminőségére.
Ekkor nyílik reális lehetőség arra, hogy egyességi tárgyalást folytasson a motoros ügyvédje a biztosítóval és a felek megpróbáljanak egyességet kötni.
„Milyen kártérítés jár a motoros baleset károsultjainak?”
Ha a kártérítésre jogosult motoros olyan hátrányt szenved, amely komoly kihatással bír közeli szerettei életére, vagy a legrosszabb történik – elvesztik őt, a hozzátartozók szintén jogosultak lehetnek
- sérelemdíjra
- kártérítésre, esetenként
- folyamatos járadékra.
Ide tartoznak a temetési költségek, az elhunyt hozzátartozó jövedelmének kiesése, illetve egyéb költségek, például a gyógykezeléssel kapcsolatos költségek vagy az elhunyt által eltartott személyek gondozási díja, tartásdíj.
Motoros baleset érte Önt? Ebben segít a kártérítési ügyvéd
Egy motoros baleset súlyos testi sérüléssel, járműkárokkal, tetemes kiadásokkal, költségekkel, kiesett jövedelemmel és lelki megterheléssel jár az érintettek számára.
Kártérítési ügyvédként abban segítek, hogy Ön minden jogos követelését érvényesíthesse a biztosítóval szemben.
Akár személygépkocsival ütközött, akár egy biciklis, gyalogos okozta a balesetet vagy tömegközlekedési eszköz (busz, villamos, vonat, HÉV) volt érintett – az ügyvédi képviselet kiterjed a teljes jogi eljárásra, beleértve a büntetőeljárást, közvetítési eljárást, biztosítói ügyintézést, sőt a bírósági pert is.
Akkor is járhat kártérítés, ha a járművet családtag vagy ismerős vezette, illetve ha a motoros baleset külföldön történt – ezekben az esetekben különösen fontos a szakértői képviselet. A biztosítók gyakran vitatják a felelősséget, vagy csak részleges térítést ajánlanak. Ezekben az esetekben is az Ön oldalán állok, és célom a maximális kártérítés és sérelemdíj elérése.
Minden esetet egyedileg kezelek, és személyesen tartom Önnel a kapcsolatot.
Ön koncentráljon a felépülésre, az ügy jogi részét pedig bízza rám!
Amennyiben részese volt motoros balesetnek, kérem keressen fel, hogy az ügy összes egyedi körülményét figyelembe véve elláthassam személyre szabott jogi tanáccsal a maximális kártérítés és sérelemdíj érdekében.